Skip to main content

Kalbinizi Tamir Edin!

Sevdiğinizden ayrıldınız, terk eden taraf kim olursa olsun sıkıntılı bir süreç sizi bekliyor demektir. Hele de aniden gerçekleşen bir ayrılıksa bu, kalbinizin ne kadar kırıldığını ve fiziksel anlamda da acıdığını biliyorum, aynısını ben de yaşadım.

Bu tür bir ayrılıktan sonra insanın tek düşünebildiği sevdiği adamın/kadının kollarına geri dönmek istediğidir. Saplantılı bir şekilde sadece bunu hayal eder kendimizi hiçe sayarız. O sırada önemli olan tek şey sevgili ile kavuşmaktır ve gerisi, kendi sağlığımız da dahil önemsizdir. Çalışıyorsak iş hayatımız okuyorsak derslerimiz de önemini yitirir. Etrafımızda bizim hissettiklerimizi anlayamayan ve sürekli akıl veren arkadaşlarımız vardır güneşin her sabah doğması bile rahatsızlık verebilir.

Bütün bunlar gayet normaldir. Eğer siz de böyle hissediyorsanız paniğe kapılmayın ya da kendinizi ruh hastası ilan etmeyin. Aşk en kuvvetli duygulardan biridir ve şu anda böyle hissediyor olmanızda hiçbir tuhaflık yoktur. Bazıları kendilerini başka bir şeye kanalize ederek acılarını unutmaya ve günleri biran önce geçirmeye çalışır. Bazıları ise acılarını dibine kadar yaşayıp tüketmeye. Ancak siz hangi yolu seçiyor olursanız olun yapmanız gereken ilk şey önce kalbinizi tamir etmektir.

Terk edilmek ya da sevdiğinden ayrılmak insan ruhunda eğer müdahale edilmezse ciddi yaralara yol açabilir. Önce bir değersizlik hissi gelir, sonra sevilmemek, beğenilmemek, hatta belki de kandırılmışlık. Zaman içerisinde suçluluk duygusu (benim yüzümden oldu, şunu şöyle yapsaydım, bunu böyle deseydim vb) içimizi kemirir. Bütün bunları atlattıktan sonra da kızgınlık başlar. Tabii ki artık eski olmuş sevgiliye…

Ne demiştik? Kalbi tamir etmek. Eski sevgilinizi geri kazanmayı isteyip istemediğiniz konusunda sonradan pişman olmayacağınız bir karar verebilmek için öncelikle kırılan kalbinizi ve belki de kaybettiğiniz özgüveninizi yeniden kazanmalısınız. Daha sonra ne istediğinizi sakin ve mantıklı bir şekilde düşünüp adımlarınızı bu kararınıza göre planlayabilirsiniz.

Peki kalbinizi nasıl tamir edeceksiniz?

Bir an için yaşadığınız acıyı kardeşinizin ya da en yakın arkadaşınızın yaşadığını varsayalım. Ona nasıl davranırdınız? Öncelikle anlayışlı olur ve onu dinlerdiniz, öyle değil mi? Kalbinize de öyle davranın. Acı çektiği için onu suçlamayın. Hislerinize kulak verin, ne kadar saçma, mantıksız ya da acınası gözüktüğüne bakmadan ne hissediyorsanız hepsini tek tek dinleyin. Kendinizi asla yargılamayın. Hislerinizi bastırmaya çalışmayın. Bırakın ne hissediyorsanız ortaya çıksın. Duygularınızı kağıda dökmek iyi bir yöntem olabilir. Ayrılıkla alakalı her ne hissediyorsanız yazın. Sayfalarca yazabilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır. Tıpkı sevgilisinden ayrıldığı için omzunuzda ağlayan arkadaşınızın konuştukça rahatladığı gibi.

Ya sonra ne yapardınız? Ona destek olurdunuz, yanında olurdunuz. Kendiniz için de aynısını yapın. Yukarıda bahsettiğim gibi, asla kendinize kızmayın, suçlamayın, hatta eğer mümkünse kendinizi aynı arkadaşınızı teskin edeceğiniz gibi teskin edin. Kendi kendinize konuşmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bazıları kendi kendine konuşana deli diyebilir ancak bu tamamen onların cahilliğidir. Kendi kendinize konuşun. İyi geldiğini göreceksiniz.

Biraz sakinleştiğinizde yapacağınız şey başka şeylere odaklanmaktır. Sevdiğiniz şeylerin bir listesini yapın. Her şey olabilir. Hayvanlarla ilgilenmek, seyahate çıkmak, kitap okumak, alışveriş yapmak, film seyretmek (bu konuya sonra yeniden geleceğiz), arkadaşlarla laflamak, herhangi bir şey. Bunları yapmaya gayret edin. Kendinizi evinize kapatıp buhranınızla duvarlara bakıp eski sevgilinizin yüzünü hayal etmek ve salya sümük ağlamak size bir şey kazandırmayacağı için zorla da olsa sevdiğiniz şeyleri yapın. İçinizden gelmemesinin hiçbir önemi yoktur. Kendinizi zorlayın. Tıpkı depresyon hırkası ile evinde kendine acıyan arkadaşınızı kolundan çekip dışarı çıkardığınız gibi, kendinize de aynı muameleyi yapın!

Mutlaka yeni bir şeyler yapın. Bir hobi edinmek mesela. Bu her şey olabilir. Fotoğraf çekmek, ebru sanatını öğrenmek, boncuklardan çiçek yapmak, blog yazarlığı (hobi olarak başlarsınız ama sonradan size para da kazandırabilir. www.onlineisfikirleri.com da detaylıca bulabilirsiniz), fitness salonuna yazılmak, sonradan sıkılıp evinizden atmayacağınız bir evcil hayvan beslemek, yeni bir dil öğrenmek, vb. Sizin hayal gücünüze kalmış olan bir sürü yenilik var dışarıda.

Siz bütün bunları yapar ve kendi kendinizi en iyi arkadaşı haline gelirken kalbiniz yavaş yavaş daha az acımaya başlayacaktır. İşte o zaman eski sevgilinizi yeniden hayatınıza almayı isteyip istemediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Kısa bir süre öncesine kadar kesin olarak evet cevabı vereceğiniz bu soruya kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda verebileceğiniz cevap hayır olursa da hiç şaşırmamanızı tavsiye ederim.

Şimdi lütfen gözyaşlarınızı silin ve kendinize iyi davranmaya, anlayışlı olmaya ve kalbinizi tamir etmeye başlayın. Bunu yapmadan ne eski sevgilinizi geri alabilirsiniz ne de başka bir aşkı hayatınıza çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir